Laboratoryjne suszarki

Suszarki laboratoryjne to podstawowe wyposażenie każdego laboratorium. Służą one do podgrzewania powietrza wewnątrz specjalnie do tego przystosowanej komory w celu suszenia materiałów laboratoryjnych jak też szkła czy chemicznych substancji. Rozróżnia się dwa rodzaje suszarek wykorzystywanych w laboratoriach tych z wymuszonym obiegiem i z naturalnym. Szybszy proces suszenia zapewnia obieg wymuszony, który dodatkowo utrzymuje jednakowy rozkład temperatury w komorze.

Urządzenia te są nieocenioną pomocą w pracach badawczych wymagających zastosowania podwyższonej temperatury. Chodzi tutaj między innymi o suszenie i podgrzewanie. Są precyzyjne ponieważ sterowane elektronicznie i znajdują zastosowanie w laboratoriach szpitalnych oraz aptekach i instytutach przeprowadzających badania.

Obecnie używa się w zależności od potrzeb powietrzne lub próżniowe suszarki laboratoryjne. Jak większość nowoczesnych urządzeń sterowane są przy pomocy mikroprocesora i posiadają wiele funkcji ułatwiających ich użytkowanie między innymi możliwość opóźnionego włączenia i automatycznego wyłączenia. Większość z nich wyposażona jest także w alarm dźwiękowy sygnalizujący zakończenie pracy, pojedyncze lub podwójne drzwi oraz wewnętrzne oświetlenie.

Współczesne suszarki to bardzo nowoczesne, kompaktowe i wszechstronne urządzenia. Potrafią one w pełni wykorzystywać swoją pojemność i w cale nie są duże co dodatkowo pozwala na umieszczanie ich w mniejszych laboratoriach.

Wszystkie czynności producentów tego rodzaju urządzeń prowadzą do tego aby wprowadzać nowoczesne systemy pozwalające sprawnie i oszczędnie korzystać z pracy suszarek. Ich konstrukcja także jest opracowywana w taki sposób aby można było je z łatwością konserwować i dokonywać niezbędnych przeglądów. Dodatkowo spełniają one wszelkie wymogi i normy jakie dopuszczają je do użytku w zetknięciu się z różnymi substancjami chemicznymi oraz sprawiają, że ich działanie jest w pełni bezpieczne dla człowieka.

Większe suszarki laboratoryjne to jest o zwiększonej pojemności nawet do 400 litrów wyposaża się w turbiny powietrzne zapewniające sprawny obieg powietrza i dobry rozkład temperatury, która może sięgać nawet 300oC w każdym punkcie komory suszarki. Obecnie sprawne działania laboratoryjne oparte są głównie na nowoczesnych i niezawodnych suszarkach, które stają się w takiej pracy niezbędne.